Snart är 3D-printern inbyggd i din ugn eller hjälper äldre till en näringsrik kost. AGFO har besökt forskningslaboratoriet för 3D-printad mat på Wageningens universitet.
Vilka är de främsta fördelarna med att 3D-printa mat?
– Det handlar om personalisering i lika aspekter vad gäller form, komposition, struktur och kring vilken mat du vill äta. Vi implementerar också helt andra processer. Ska du baka en kaka hemma tar du vatten, mjöl etc och bakar i ugnen. Men här är det redan torrt, du tar på lite vatten och sedan blir det en kaka. Det är resurssnålt, säger Jerome Diaz, forskare vid Wageningen Universitet.
Kakan skrivs ut lager för lager utifrån en mall gjord i en dator. Foto: AGFO
Har du något exempel på saker ni har gjort?
– Vi jobbar med ett företag som vill göra pasta. Så att man bara behöver köpa en tub med pasta, sätt den i printern och få ut färsk pasta när du vill. Eller som Bosch Siemens som ville ha en tårtprinter. Där du väljer vilken botten du vill ha, söt eller syrlig och vilken känsla du vill ha. Pang tre minuter senare har du en tårta gjord helt på naturliga ingredienser bakat från grunden.
Vi har ofta en föreställning och förväntan över